Podłoga interaktywna to pozioma multimedialna projekcja, która reaguje na ruch w obrębie swojej powierzchni, prezentując zaprogramowane wcześniej animacje i dźwięki. Użytkownik, poruszając się po powierzchni podłogi interaktywnej, uruchamia interakcje – obraz zmienia się, słychać głos narratora. Wywołuje to zaciekawienie u widzów, angażuje ich uwagę i chęć poznania.
Patrząc od strony czysto technicznej, jest to system połączonych ze sobą: komputera, rzutnika oraz czujników, dzięki którym na przestrzeni około 10–12 m2 wyświetlany jest interaktywny obraz. Możliwość wpływu na obraz wyświetlany z rzutnika zapewniają użyte czujniki – zbierają one informacje o ruchu użytkownika i przekazują do komputera, a aplikacja dostosowuje otrzymane dane do wyświetlanego obrazu. Czujniki i rzutnik są ze sobą skalibrowane, dzięki czemu ruch powstaje w tym miejscu obrazu, którego rzeczywiście dotyka użytkownik.

W naszej ofercie korzystamy z rozwiązania firmy LavaVision pn. X-Floor, które pozwala na zastosowanie wielu konfiguracji i adaptację (np. przygotowanie gier, zabaw, quizów i pokazów zdjęć na podłodze, z uwzględnieniem logotypów biblioteki, gminy, regionu oraz dowolnych innych lokalnych komponentów wizualnych). Dzięki temu, podłoga może być wykorzystana nie tylko do pracy z dziećmi, ale także do prowadzenia spotkań edukacyjnych dla młodzieży i osób dorosłych.

W przygotowanych przez nas pakietach uwzględniamy kompletny sprzęt wraz z jego montażem, który umożliwi uruchomienie podłogi:
1. Rzutnik krótkoogniskowy
2. Kamerę na podczerwień
3. Komputer do obsługi podłogi
4. Specjalną „puszkę” montowaną na suficie lub stojak do zamontowania elementów podłogi przy ścianie, w zależności na co będą pozwalały warunki lokalowe;
5. Licencję zabawową na aplikacje do podłogi
6. Wspólne zaprojektowanie materiałów edukacyjnych

Aby komfortowo korzystać z urządzenia wystarczy kawałek podłogi co najmniej 3×4 metry. Warto podkreślić, że podłoga nie musi działać cały czas, a kiedy jest wyłączona, można z niej normalnie korzystać. Poruszając się po podłodze, użytkownicy chodzą po zwykłej macie. Cała elektronika jest zawieszona wysoko i nikt nie ma z nią kontaktu. Dzięki temu nie zachodzi ryzyko przypadkowego uszkodzenia, ponieważ żaden z użytkowników nie będzie miał z tą elektroniką bezpośredniego kontaktu. Można w związku z tym spokojnie zostawić całe urządzenie na pewien czas bez opieki.